Polityka ciastek (cookies)


Czym są ciastka (cookies)?

Podobnie jak niemal na każdej innej stronie internetowej, niniejszy serwis używa ciastek. Są to niewielkie pliki pobierane przez przeglądarkę i zapisywane na komputerze. Mają na celu poprawienie komfortu korzystania ze strony. Niniejszy dokument opisuje jakie informacje są poprzez nie gromadzone, w jaki sposób są wykorzystywane oraz dlaczego czasami muszą być zapisywane na komputerach odwiedzających. Przedstawiono również w jaki sposób możesz zapobiec zapisywaniu ciastek na swoim komputerze. Miej jednak na uwadze, iż brak możliwości zapisania ciastek może skutkować pogorszeniem jakości korzystania z witryny lub nawet uniemożliwić korzystanie z niej lub niektórych jej funkcji.

Po więcej informacji technicznych na temat ciastek przeczytaj artykuł na Wikipedii.

W jaki sposób korzystamy z ciastek?

Używamy ciastek z wielu różnych powodów wskazanych w dalszej części tego dokumentu. Niestety w wielu przypadkach nie istnieją standardowe opcje wyłączenia ciastek bez całkowitego wyłączenia niektórych funkcjonalności i cech, które dodają do tej strony. Zalecamy pozostawienie obsługi ciastek w Twojej przeglądarce, jeżeli nie masz wyraźnych przeciwskazań ku temu, szczególnie jeśli umożliwiają korzystanie z usług, których używasz.

Wyłączanie ciastek

Możesz zapobiec zapisywaniu ciastek poprzez dostosowanie ustawień Twojej przeglądarki. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytaj instrukcję dołączoną do przeglądarki lub dostarczoną przez jej producenta. Miej jednak świadomość, że wyłączenie ciastek będzie zazwyczaj skutkowało wyłączeniem niektórych funkcjonalności i cech tej strony. Z tego względu zalecamy przemyślenie, czy na pewno chcesz to zrobić.

Jakich ciastek używamy

Jeśli tworzysz konto w ramach niniejszego serwisu ciastka będą wykorzystywane do zarządzania procesem rejestracji, uwierzytelniania oraz autoryzacji. Niektóre z tych ciastek zostaną usunięte po wylogowaniu, jednak część z nich zostanie zapisana na Twoim komputerze, aby zapamiętać preferencje Twojego konta po wylogowaniu.

Używamy ciastek, kiedy jesteś zalogowany, aby zapamiętać ten fakt. Zapobiega to konieczności ponownego uwierzytelniania za każdym razem, kiedy odwiedzisz nową stronę w ramach tego serwisu.

Niniejsza witryna oferuje subskrypcję przez e-mail lub newsletter. Wykorzystujemy ciastka, aby zapamiętać fakt, że zarejestrowałeś się już do tych usług oraz aby pokazać określone powiadomienia, które są przeznaczone tylko dla zasubskrybowanych/nie zasubskrybowanych użytkowników.

Od czasu do czasu na witrynie publikowane są ankiety i kwestionariusze. Dostarczają one użytkownikom ciekawych spostrzeżeń, pomocnych narzędzi, a nam pozwalają lepiej zrozumieć ich potrzeby. Te ankiety wykorzystują ciastka, aby zapamiętać użytkowników, którzy już brali w nich udział lub aby wskazać odpowiednie wyniki podczas nawigacji pomiędzy stronami.

Kiedy wysyłasz dane poprzez formularz, jak na przykład poprzez stronę kontaktu lub formularz komentarza, ciastka mogą być użyte, aby zapamiętać szczegóły użytkownika dla przyszłej korespondencji lub komentarzy.

Aby dostarczyć Ci najlepsze możliwe doświadczenie korzystania z naszej witryny umożliwia ona personalizację niektórych ustawień. Te ustawienia zapisywane są w ciastkach.

Ciastka innych firm

W niektórych przypadkach witryna korzysta również z ciastek dostarczanych przez inne zaufane firmy. Niniejsza sekcja opisuje na jakie ciastka tego rodzaju możesz natrafić na niniejszej witrynie.

Niniejsza witryna używa usługi Google Analytics, która jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych i zaufanych usług analitycznych. Pomagają nam one lepiej zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają z witryny oraz jak możemy poprawić jej użyteczność. Te ciastka mogą śledzić jak długo pozostajesz na stronie, które strony odwiedzasz, abyśmy mogli dostarczać Ci bardziej dopasowaną zawartość. Ciastka mogą zbierać również inne informacje wykorzystywane przez tę usługę.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ciastek Google Analytics, przeczytaj oficjalną dokumentację dostawcy.

Witryna korzysta również innych usług analitycznych firm trzecich w celu i w sposób opisany powyżej.

Od czasu do czasu testujemy niewielkie zmiany w sposobie dostarczania zawartości przez witrynę. Podczas tych eksperymentów ciastka mogą być używane, aby upewnić się, że Twoje doświadczenie korzystania z witryny jest spójne, przy jednoczesnym badaniu, w jaki sposób korzystasz z nowych funkcjonalności.

Przy sprzedaży produktów jest dla nas istotne, aby zrozumieć, jak wielu i jakich klientów dokonuje zakupów. W tym celu korzystamy z ciastek. Umożliwiają nam one podejmowanie właściwych decyzji biznesowych, monitorowanie skuteczności reklam, aby dostarczać nasze produkty w najlepszej możliwej cenie.

Usługa Google AdSense wykorzystuje ciastka DoubleClick aby dostarczać reklamy najlepiej dopasowane do preferencji użytkowników na różnych stronach, włączając niniejszą witrynę. Ograniczają również liczbę wyświetleń danej reklamy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ciastek Google AdSense, przeczytaj oficjalną dokumentację dostawcy.

Witryna używa reklam, aby pokryć koszty utrzymania oraz wspomóc dalszy rozwój. Reklama behawioralna używa ciastek na tej witrynie, aby zapewnić dostarczanie treści reklamowych dopasowanych do preferencji użytkownika poprzez anonimowe śledzenie zainteresowań. Pozwala to na prezentowanie reklam z obszaru zainteresowań użytkownika.

W pewnych przypadkach witryna może dostarczać spersonalizowane treści bazujące na informacjach z portali społecznościowych, w szczególności Twoich kont w tychże portalach. Tego typu ciastka pozwalają na dostarczanie treści zgodnych, z Twoimi zainteresowaniami.

Niektórzy partnerzy reklamują niniejszą witrynę i przekazują ciastka śledzące w celu powiązania Twojego wejścia poprzez ich stronę. Dzięki temu możemy w odpowiedni sposób dzielić się ewentualnymi dochodami ze sprzedaży produktów na tej stronie.

Witryna wykorzystuje również komponenty/wtyczki różnych mediów społecznościowych, które łączą ją w różny sposób z sieciami społecznościowymi. Aby mogły właściwie funkcjonować, używają ciastek. Dotyczy to m.in. takich mediów jak: Facebook, Pinterest, LinkedIn, Yandex, YouTube, Twitter, Google+. Zapisują one swoje ciastka poprzez witrynę, aby wzbogacić Twoje doświadczenie oraz zbierać na swoje potrzeby dane, jak jest to opisane w ich oddzielnej polityce prywatności.

Więcej informacji

Mamy nadzieję, że niniejszy dokument wyjaśnił, w jakim celu witryna wykorzystuje ciastka oraz, że zazwyczaj wygodniej jest pozostawić je, szczególnie jeśli korzystasz ze związanych z nimi funkcjonalności.

Jeśli wciąż masz jakieś pytania dotyczące polityki ciastek, skontaktuj się z właścicielem witryny: serenity49@marek-mierzwa.com